Virusi zjarri i nates,

N fazn e hershme t tranzicionit, n kohn kur nuk njiheshin dhent e dhit, kur rreziku vrehej n horizont, fillon jeta e revists "IKRE", nj revist rinore, e punuar nga vet t rinjt, t cilt m mir se do kush tjetr njohin sfidat me t cilat prballet rinia. Obligimin pr ta krijuar dhe mirmbajtur kt mekanizm mbrojts do ta merr vullnetarisht mbi supe shtresa m largpamse e rinis, ata q shohin me syt e zemrs dhe jo t ballit, medresanttq Islami i mbjell n shpirt, i aftson q instinktivisht t lokalizojn do mjet shprthyes, pr ta aktivizuar si dijn ata vet Tanim gjashtmbdhjet vjet, nxnsit e ksaj shkolle, me elan dhe vullnet t pathyeshm, i jan prkushtuar nxjerrjes n drit t ksaj reviste q e keni n duar ju lexues t nderuar.

Revista HAEMUS

Ky numr i "IKRE"-s, sheh dritn, n kt koh, kur ndikimi i "kulturs dhe civilizimit" perndimor, jan duke arritur qllimin jetik t virusi zjarri i nates, shkatrrimin e do vlere njerzore moraleetike, zhveshjen e plot t elementit fetar nga qenia njeri. Por edhe nuk parazitii 20 cm aq leht, ne me vite i rrim karshi ktij invazioni, i dalim n mbrojtje njeriut, muslimanit, muslimanes. Ajo q dikur ishte shtylla e shoqris son, femra muslimane, sot ka rn pre e ktij invazioni, sot ajo ka hudhur kulturn, edukatn islame pas shpine dhe imiton verbr "emancipimin" perndimor.

E vetmja gj, q virusi zjarri i nates mban me shpres virusi zjarri i nates fakti se ky virus, kjo mortaj, nuk mundi t kaploj do qeliz t trupit dhe ende kemi femra muslimane, meritore t ktij epiteti, t cilat jan bashkuar n radht tona, pr t sakrifikuar pr kto vlera njerzore, q sot jan n shnjestr. N kt numr ju mund t lexoni punime t elaboruara nga vet medresantet, vajzat q i dalin n mbrojte vajzris, ngase nuk duan shtazrin Ne si redaksi ngelim t knaqur se n kt koh t krizs morale, medresantt e kan kuptuar drejt misionin e tyre, t bindur n Zotin Nj, ata vazhdimisht luftojn, pr ta ngritur fjaln e tij, prandaj edhe u prkushtuan maksimalisht n punimin virusi zjarri i nates ksaj reviste dhe fatmirsisht ne patm problem n przgjedhjen e temave t shumta t dorzuara n adresn ton.

IKRE synon t ec prkrah pjestarve t shoqris ku edhe ajo jeton, t'u ofroj mbshtetje, zgjidhje pr problemet dhe sfidat q kan para vetes.

Ne medresantt jemi garda juaj q nuk ndjen aspak lodhje n kt luft permanente, por pr t realizur kt ideal asaj i duheni edhe ju, ksaj ushtrie i duhen vullnetar, t gatshm pr t mbrojtur veten dhe t veten P: 80 fsh. Ajo sht e locuar n fshatin Kondov, komuna e Sarajit n pjesn perndimore t Shkupit. Ajo mban emrin e themeluesit t saj Virusi zjarri i nates Beut, i cili ka qen i biri i Is'hak Beut, serhat muhafizit ose mbrojtsit t njohur t Shkupit.

Încărcat de

Kjo Medrese, n t kaluarn ka prezentuar institucionin m t lart arsimor n kt vend dhe njihej si shkoll m me fam n Rumeli. Nga Vakfnameja e Isa Beut kuptojm se ai prve Medreses ka themeluar bibliotekn dhe xhamin q mbajn edhe sot e ksaj dite emrin e tij.

  • Как она попала в АНБ.

  • Gardasil vaccine ingredients
  • Вцепившись руками в спинку стула, Бринкерхофф в ужасе смотрел на экраны.

  • Papilloma on my tonsil

Xhamia e Isa Beut sht ndrtuar n vitin dhe sht njra nga xhamit m t bukura t Shkupit. Medreseja q nga themelimi e deri m sot ka pushuar s punuari disa her, pr shkak se objekti i Medreses sht shkatrruar nga luftrat dhe fatkeqsit virusi zjarri i nates tjera.

Pr her t papilloma virus vaccino costi ka pushuar mkur gjenerali austriak, Pikolomini me ushtrin e tij, e dogji Shkupin. Grmadhat e mureve t godins s saj, pas ktij shkatrrimi, u ruajtn deri n fillim t Lufts s Dyt Botrore.

virusi zjarri i nates hpv impfung doccheck

Me trheqjen e Osmanlinjve nga trojet tona, Medereseja e Isa Beut, me iniciativn e prijsve fetar dhe intelektualve t athershm, m u rindrtua, kshtu q n vitin u krijuan kushte pr t filluar virusi zjarri i nates pun t rregullt. Njkohsisht u reformua edhe programi i saj dhe ajo fitoi statusin e shkolls s mesme. Pas Lufts s Dyt Botrore, ajo srish pushoi nj koh t gjat, virusi zjarri i nates n vitin virusi zjarri i nates, kur Bashksia Islame solli vendimin pr rindrtimin e saj.

Medreseja me ndrtesat prreth prfshin siprfaqe prej m2. Kompleksi i Medreses prbhet prej godins shkollore, konviktit dhe kuzhins me restorantin.

Revista HAEMUS -30

N godinn virusi zjarri i nates shkolls qendrore gjenden tet msojtore, dy kabinete t gjuhve, kabineti i lnds s informatiks, mesxhidi, biblioteka dhe zyrat e administrates, kurse konvikti ka 53 dhoma me kapacitet pr nxns.

Kshtu q,n shkolln qendrore nxns,n paralen e vajzave n Shkup 86 nxnse, n paralelen e vajzave n Tetov dhe at t vajzave n Gostivar 20, ndrsa n paralen e djemve n Shtip 81 nxns. Numri i nxnsve q dshirojn t shkollohen n Medresen Isa Beu prej vitit n vit sht n rritje e sipr,n veanti asaj t femrave.

Gjithashtu virusi zjarri i nates nj numr i konsiderueshm i t interesuarve vijojn msimet me korenspondenc, sidomos ajo e gjinis femrore numri i t cilave arrin mbi nxns t rregull. Gjat shkollimit katrvjear nxnsit dgjojn 29 lnd, nga t cilat si gjuh amtare msohen shqipja, maqedonishtja dhe turqishtja; ndrsa arabishtja si gjuh profesionale dhe anglishtja si gjuh e huaj.

Q nga fillimi, n Medrese punojn msimdhns me prgatitje prkatse profesionale. Ndrkaq, n fund jep provimin e pjekuris n lndt fetare. Nxnsi, pas kryerjes s medreses, pajiset me diplom prkatse dhe kualifikohet pr kryerjen e detyrs s imamit, vaizit, hatibit dhe mualimit.

Pr t'i msuar sa m mir virusi zjarri i nates Medreseja disponon me dy kabinete t gjuhve, t cilt kan qen t pajisura me teknik dhe aparatur m bashkkohore, q nxnsve u ka mundsuar prvtsimin e shpejt t gjuhve t huaja dhe gjithashtu jan shfrytzuar edhe pr drejtleximin e Kur'ani Kerimit.

Mirpo me kalimin e kohs dhe si pasoj e zhvillimit t hovshm teknik-teknologjik, kto kabinete mbetn t paprdorshm dhe nuk mund t kryejn funksionin q e imponon koha e sodit.

ikre 2009 nr 26

Prandaj,pr ti msuar sa m mire gjuht dhe t drejtleximit t Kur anit Kerimit n kohn e sotme prdort teknika e kompjutorve. Sipas rregullores dhe rendit shtpiak t medreses ,nxnsit nn udhheqjen e edukatorve, falin pes koht e namazit n mesxhidin e medreses me xhemat.

Imami dhe hatibi kryesisht caktohen nga nxnsit e viteve t treta dhe t katrta, kurse muezini nga rradht e nxnsve t vitit t dyt ose t par. Kjo mundson q nxnsi diturit e tij teorike t,i zbatoj n praktik. Gjat muajit t Ramazani Sherifit, sipas krkesave t xhemateve, drgohen n praktikn e Ramazanit e cila sht obligim pr t gjith nxnsit. Krahas teksteve msimore virusi zjarri i nates lndve prkatse t prpiluara n baze t plan-programeve t aprovuara nga Riaseti i BI n R.

can hpv high risk go away

Ndrsa sot pr ngritjen ideore dhe prgatitjen profesionale t nxnsve virusi zjarri i nates msimor n t gjitha paralelet, duke prfshir ato rajonale n Tetov, ShkupShtip dhe Gostivar e realizojn 29 profesor n marrdhnie t rregullt pune dhe 54 me kontrat n vepr dhe honorar. Ka edhe nj numr t konsiderueshm t personelit teknik t cilt prkujdesen pr mirmbajtjen e godines s shkolls, konviktit, kuzhins etj.

Numri i t cilve sillet afro 30 t punsuar. Shkollimi n Medrese sht gratis. Edhe prkundr ndrprerjes s puns gjat historis s saj Medreseja "Isa Beu" ka luajtur nj rol t rndsishm n ngritjen e nivelit edukativo-arsimor e fetar t muslimanve n kto troje, duke dhn kontribut t mueshm pr prgatitjen e kuadrove t ndryshme t cilt profesionalisht angazhohen n prezentimin dhe kultivimin e ktyre vlerave.

Mult mai mult decât documente.

Duke u mbshtetur n parimet e tradits islame pr pastrtin virusi zjarri i nates rruajtjen e ambientit mund t themi se pastrtia dhe ambienti i virusi zjarri i nates dhe i jashtm i Medreses sht n nivel t lakmueshm. Kt m s miri e dshmon pamja e hapsinave brenda dhe jasht Medreses, q njherit paraqet virusi zjarri i nates me pamje m t bukur t shkollave n vend. Klasat e hpv causes in males jan t pajisura sipas nevojs. N nj paralele brenda vitit numri i nxnsve sillet prej nxns.

Kjo mundson q profesori i lnds brenda ors s msimit t komunikoj me t gjith nxnsit. Klasa, n kuptimin teknik, plotson normat pedagogjike. Fondi i librave n bibliotek sht rreth 4. Godina e konviktit t medreses ka 53 dhoma t fjetjes me shtretr. Secili nxns ka dollapin e vet pr tesha personale. Nxnsi n dhomn e fjetjes ka t drejt t pushoj prej ors 21,30 deri n kohn e namazit t sabahut.

virusi zjarri i nates

Pas msimit nxnsi ka t drejt t pushoj prej ors 14,00 deri 16, Pas ksaj kohe n klasat e msimit bhet prgatitja pr msimin e dits s nesrme. Sipas rendit shtpiak, natn e xhuma n mbikqyrjen e edukatorve nxnsit pastrohen dhe i ndrrojn arshaft e shtretrve.

Letërsia e mirëfilltë i avitet kësisoj Historisë ashtu sikurse toka i avitet farës. Tekstet apokrife që nuk janë përpiluar për të rikrijuar copëza të së shkuarës në emër të ndonjë fushate mediatike, sjellin një përmasë mistike në perceptimin e Historisë. Tradicionalisht, Historia është shkruar nga fitimtarët, ndërsa Letërsia nga të mundurit. Kjo e vërtetë nuk na detyron ta dobësojmë rregullin për hir të përjashtimit, por të pranojmë se virusi zjarri i nates autori i një teksti apokrif pozitiv, i prirë nga kërkimi, shkoqitja dhe zhbirimi i Së Vërtetës, nuk ia ze vendin ndokujt, duke i zhvatur identitetin apo frymën jetike, por përfshihet në një proces empatie të epërme dhe ndonjëherë mund të themi: në metempsikozë. Shkrimtari i gjuhëve rumanisht, frëngjisht e spanjisht Vintilë Horia është mishërimi i këtij lloji skribësh.

N do kat t konviktit gjenden dhomat e aktiviteteve t lira. N rast se nxnsi dshiron t vazhdoj me lexim edhe pas ors 22 30, ather kalon n kt dhom ku mund t msoj ose t lexoj literatur sipas dshirs e cila do ti ndihmoj pr prsosjen e tij profesionale. N rast smurje nxnsi vendoset n ambulancn e Medreses. Sipas nevojs nxnsit i virusi zjarri i nates mjeku dhe u jep udhzime prkatse.

Mjeku i shkolls pr do nxns ka evidencn prkatse ashtu q mungesat nga ort e msimit i arsyeton vetm ai. Sipas nevojs nxnsi trhiqet nga dhoma e fjetjes dhe vendoset n dhomn e stacionimit,n katin e pare t internatit.

Колени у Сьюзан подкосились, и она увидела над головой кружащиеся звезды. ГЛАВА 80 Хейл, крепко сжимая шею Сьюзан, крикнул в темноту: - Коммандер, твоя подружка у меня в руках. Я требую выпустить меня отсюда.

Medreseja ka edhe kuzhinn e cila u sht e detikuar nxnsve q jan t vendosur n konvikt. Prgaditja e ushqimeve bhet sipas udhzimeve t kompetentve t cilt prcaktojn kalorit e ushqimit sipas nevojs s nxnsve edhe at duke pasur parasysh zhvillimin fizik dhe psikik t nxnsit.

Pastrtia e puns n kuzhin sht n nivel t duhur konform standardeve q krkohen.

virusi zjarri i nates human papillomavirus infection ppt

Restorani i shkolls virusi zjarri i nates kapacitet pr nxns dhe kjo mundson q t mbahet pastrtia si dhet ket rend gjat ndarjes s. Restorani punon n sistemin e vetshrbimit por n mbykqirjen e edukatorve t cilt nxnsin e udhzojn q t ushqehet n baz t parimeve Islame. N fund t do ushqimi nxnsit bjn duan e buks dhe luten pr besimtart t cilt e furnizojn medresen me ushqim.

Q buka t jet m cilsore Medreseja ka furnn e vet.

virusi zjarri i nates traitement papillomavirus stade 1

Depoja e medreses sht plot me artikuj ushqimor. Kt e mundsojn vet kontributet e besimtarve t Republiks s Maqedonis. Prmes vetkontributit t besimtarve, medreseja q nga themelimi e gjer m sot nuk ka patur ndonj penges rreth furnizimit me ushqim. Bile nga aktivitetet q zhvillon Bashksia Islame me besimtart prmes pagess s kurbanve sigurohet mishi pr nevojat e Medreses. Medreseja krahas shkollimit t rregullt organizon edhe provime me korespondenc.

Rndsi t veant kan pasur provimet me korespondenc pr femra. Mirpo, me hapjen e paraleleve t vajzave me msim t rregullt plotsohet edhe ndrra e kahmotshme e Bashksis islame q edhe femra si pjes e pandashme e shoqris Islame, ta inkuadroj n sistemin e rregullt t shkollimit n R. Dhe krahas ksaj, nj pjes e konsiderueshme e gjinis femrore regjistrohen si t rregullta.

Shkollimi i ktill ka mundsuar q edhe muslimaneja e Maqedonis t vazhdoj shkollimin e mtutjeshm t lart n qendrat e ndyshme si n Kajro, Aman, Virusi zjarri i nates Fakulltetin e Shkencave islame n Shkup dhe n qendrat, tjera universitare n vend. N medrese shkollohen nxns nga t gjith pjestart e besimit Hpv vaccine skin reaction. Duke fill

Ațiputeafiinteresat